Udržitelný přístup k jídelníčku a omezení konzumace masa z chovů hospodářských zvířat je scénář, který lidstvo v následujících desítkách let pravděpodobně nemine. Vzhledem ke rychlému populačnímu růstu spěje situace do bodu, kdy při stávajících stravovacích návycích nebude možné nakrmit všechny. Z otázky, zda dát přednost rostlinné stravě z etických důvodů se nyní dostáváme do roviny, kdy alternativní strava začíná být sobeckou volbou pro vlastní přežití. O tom, jak k velké změně na talířích přistupovat, jsme se v novém dílu podcastu Business Speak bavili s Liborem Pozníčkem z projektu Rostinně, který se snaží o informovanost gastro podniků a veřejnosti o rostlinné stravě.

Ve smyslu dopadu na naši planetu je zodpovědné nebo udržitelné stravování vymezené poměrně jasně – čím blíž je jídelníček člověka k výhradně rostlinné stravě, tím víc je jeho stravování ve smyslu ochrany planety udržitelné. „To samo o sobě ještě neznamená, že je každá rostlinná strava vždycky zdravá a pro člověka vyvážená, zodpovědná k životnímu prostředí je ale určitě,“ vysvětluje host nového dílu pořadu Business Speak Libor Pozníček. Vychází z podložného tvrzení, že Země z podstaty její rozlohy a možností pěstování není schopna uživit miliardy velkých masožravců. Populace přitom stále roste a odhady mluví o tom, že v roce 2050 by na Zemi mělo žít devět miliard lidí.

Zodpovědný jídelníček: Jak se stravovat rostlinně a nemyslet u toho na steak

„Zvíře je v tomto případě jen prostředníkem pro přenos kalorií a potraviny, které se použijí pro nakrmení zvířat, by mohly být využity pro obživu násobně většího počtu lidí. Z tohoto hlediska je náš dnešní přístup k získávání masa na talíři neefektivní,“ doplňuje Libor Pozníček. Rozdíl je podle něj dokonce tak velký, že steak z masa lokálně vypěstované bio krávy z malého stáda je pro životní prostředí v konečném důsledku větší zátěží, než rostlinný burger, dovezený ze Spojených států letadlem.

Business Speak

Pořad Business Speak je partnerským obsahem týdeníku Ekonom. Moderátor, vysokoškolský pedagog a ekonom Dominik Stroukal v něm se svými hosty každý týden otevírá praktické otázky na téma obchodu a podnikání velkých českých firem nebo některého z businessových odvětví. Do hloubky a bez okolků. Business Speak můžete sledovat na podcastových platformách Spotify a Apple podcast, najdete ho na Youtube a samozřejmě i na webových stránkách týdeníku Ekonom.

Odpověď na toto stravovací dilema dnes už ale naštěstí nabízí poměrně rozmanitý trh s rostlinnými alternativami výrobků, které se ke svým živočišným předobrazům stále víc přibližují jak chutí, tak i cenou. I v českých regálech dnes už snadno najdeme alternativy vajec, mléčných produktů i masa. Další zajímavou cestou, která se v současnosti otevírá, je pěstování masa z živočišných buněk v laboratorních podmínkách. Jak apeluje Libor Pozníček, pro většinu populace není a pravděpodobně nikdy nebude řešením vyměnit kus masa na talíři za kroupové rizoto, ale naopak se v rámci udržitelnosti co možná nejvíce přiblížit tomu, co už ze svého jídelníčku znají a co jim chutná.

Jak se k dané problematice staví čeští restauratéři a jejich klientela a proč rostlinné jídlo na talíři nemusí být vždycky nutně dražší? I na tyto otázky se v novém dílu podcastu Business Speak ptal moderátor, ekonom Dominik Stroukal.

Nejnovější díl Business Speak můžete zhlédnout na našem webu nebo si ho poslechnout v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Související